Czym jest caravaning? Historia i rozwój caravaningu.
Co to jest caravaning?
Caravaning jest formą turystyki motorowej. To sposób podróżowania w pojazdach, które umożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie. Muszą być przystosowane do snu, odpoczynku, przygotowywania i spożywania posiłków oraz utrzymywaniu higieny – najlepiej przez specjalizujące się w tym firmy, takie jak AZAR4® Campercare. Pojazdami przeznaczonymi do caravaningu są przyczepy kempingowe, kampery, pickupy z mobilnymi kapsułami (które znajdziecie na https://azar4.pl/) oraz wszelkiego rodzaju busy i van z zabudową kamperową.
Początki caravaningu
Pierwsi caravaningowcy zaczynali od podróżowania tylko z przyczepami. Ludzie szybko odkryli potencjał, który krył się w tym sposobie podróżowania. Zaczęto je coraz bardziej poprawiać, udoskonalać i dopasowywać do swoich własnych potrzeb – czyli to, czym teraz zajmuje się firma AZAR4® Campercare.
Oficjalna data rozpoczęcia caravaningu nie jest dokładna i różni się w zależności od źródła. Przypada jednak na przełom XIX i XX wieku.
Niektórzy twierdzą, że momentem powstania caravaningu było wyprodukowanie pierwszej przyczepy przeznaczonej do rekreacji w 1880 roku, przez brytyjską firmę Bristol Carriage Company. „Wędrowiec”, bo tak nazwano pierwszy model, miał ponad 5 metrów długości i był wyposażony we wszystko, czego potrzebowałaby rodzina, podczas długiej trasy.
Jednak za bardziej „oficjalną” datę przyjmuje się 1907 rok. To właśnie wtedy, w Wielkiej Brytanii, założono pierwsze stowarzyszenie caravaningowców, a mianowicie – The Caravan Club.
Caravaning w Polsce
Do Polski przyszedł około lat 50. XX wieku i zaczął szybko zyskiwać na popularności. Już w 1969 roku odbył się pierwszy zlot, który został zorganizowany przez Polską Federację Campingu nad Zalewem Zegrzyńskim. I chociaż pojawiło się na nim dokładnie czterech uczestników – przyczepy, to zainteresowanie wciąż się powiększało. Na śląsku zaczęły pojawiać się pierwsze campingi, a swoje miejsce miały w zaaranżowanych przestrzeniach kopalnianych i hutniczych. Obecna infrastruktura jest o wiele lepiej dostosowana do podróży, pól kampingowych i parkingów kamperowych, a swoim standardem i wyposażeniem wyróżnia się na tle innych krajów europejskich.
Caravaning – dla kogo?
Caravaning – tak jak wszystko inne – będzie miał swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Dla kogo nie jest caravaning?
- dla osób, które na wakacjach chcą maksymalnie odpocząć bez żadnego wysiłku,
- dla osób, których ulubioną formą wypoczynku jest opalanie się nad basenem,
- dla osób, które nie lubią spędzać długich godzin w trasie,
- dla osób, które mają chorobę lokomocyjną.
Dla kogo zatem jest caravaning?
Dla wszystkich, którzy chcą przeżyć niezapomnianą przygodę i zwiedzać świat, a drobne niedogodności nie robią na nich większego wrażenia. Fani tego typu podróżowania bardzo często są również zwolennikami „slow life” (ang. powolne życie), które polega na zaczerpnięciu oddechu od ciągłej gonitwy w życiu codziennym, zatrzymania się na chwilę, skupieniu na danym momencie, docenianiu chwil i kontakcie z naturą.
Caravaningowa społeczność
Każda dziedzina łączy ze sobą ludzi. Szczególnie na trasie, ale również na kempingach, społeczność caravaningowców chętnie pomaga sobie nawzajem. Nieważne, czy chodzi o pękniętą oponę, popsutą wentylację, czy za mocno zakręcony słoik – zawsze znajdzie się ktoś, kto posłuży pomocną dłonią. Trzeba pamiętać, że działa to w obie strony. Jeśli widzisz kogoś, kto potrzebuje pomocy – podejdź i zapytaj się, co się stało.
Prawdziwy caravaningowiec przestrzega pewnych zasad, a mianowicie:
- zawsze sprząta po sobie na campingach,
- nie zakłóca ciszy nocnej,
- szanuje naturę i zwierzęta,
- nie budzi innych,
- nieczystości wylewa tylko do miejsc do tego przeznaczonych.
Bycie członkiem uprzejmej, uczynnej i życzliwej społeczności jest bezcenne — nigdy nie wiadomo, w którym momencie będzie się tej pomocy potrzebowało.
Caravaning zimą
Skoro można wziąć deski surfingowe i latem pojechać nad wodę, to czemu by zimą nie wziąć nart i snowboardu i pojechać w góry? Caravaning wciąż się rozwija i dostosowuje. Mimo iż w Polsce większość kempingów nie działa całym sezonem, to prawdopodobnie jest to tylko kwestią czasu. Jednak nie trzeba go tracić, ponieważ u naszych sąsiadów – w Czechach, Słowacji – drogi i resorty są bardzo dobrze przygotowane na zimowy caravaning.